Lek Diosminex leczy objawy związane z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych. To lek na ból nóg, ciężkie, opuchnięte nogi, pajączki naczyniowe, żylaki, obrzęki, zmiany troficzne, wygojone owrzodzenia, aktywne owrzodzenia i hemoroidy, dostępny bez recepty. Lek Diosminex zawiera zmikronizowaną diosminę. Diosminex zwiększa napięcie naczyń żylnych, działa ochronnie na naczynia oraz poprawia krążenie krwi żylnej.
- Wystarczą 2 tabletki dziennie.
- Diosmina jest stosowana w monoterapii w początkowych stopniach zaawansowania przewlekłej niewydolności żylnej lub jako uzupełnienie innych terapii we wszystkich stopniach zaawansowania przewlekłej niewydolności żylnej (C0 – C6 wg klasyfikacji CEAP).
- Diosmina to substancja o szerokim spectrum działania i dobrym profilu bezpieczeństwa. Wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia przepływ krwi i zmniejsza jej zastój w żyłach, zmniejsza obrzęki. Zwiększa też napięcie ścian naczyń i zmniejsza ich podatność na pękanie.
- Diosmina zawarta w leku Diosminex została zmikronizowana, czyli odpowiednio zmniejszona, co znacznie zwiększa jej przyswajanie.
- Powlekane tabletki – łatwiejsze do połknięcia.
Diosminex jest wskazany:
w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej u osób dorosłych, jak:
- żylaki kończyn dolnych
- owrzodzenia żylne
- teleangiektazje (pajączki) i żylaki (żyły siatkowate)
- uczucie ciężkości, zmęczenia, dyskomfortu lub niespokojnych nóg
- ból nóg lub uczucie pieczenia nóg
- uczucie zimnych nóg
- nocne kurcze nóg
- obrzęk kończyn dolnych
- swędzenie i parestezje (mrowienie, kłucie lub swędzenie skóry kończyn dolnych)
- zaczerwienienie (rumień) lub zasinienie skóry
- w leczeniu objawowym w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu u osób dorosłych.
Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Diosminex jest stosowany w monoterapii w początkowych stopniach zaawansowania przewlekłej niewydolności żylnej lub jako uzupełnienie innych terapii we wszystkich stopniach zaawansowania przewlekłej niewydolności żylnej (C0 – C6 wg klasyfikacji CEAP).
Skład – co zawiera lek Diosminex:
Substancją czynną leku jest diosmina (Diosminum). Jedna tabletka zawiera 500 mg zmikronizowanej diosminy (Diosminum).
Pozostałe składniki to:
- rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian;
- otoczka: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, lak żółcieni chinolinowej (E 104), lak indygotyny (E 132), lak żółcieni pomarańczowej (E 110), żelaza tlenek czarny (E 172).
Dawkowanie – jak stosować lek Diosminex:
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Diosminex należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka w leczenie objawów przewlekłej niewydolności żylnej to:
2 tabletki na dobę, po jednej tabletce rano i wieczorem podczas posiłków.
W celu uzyskania poprawy, leczenie powinno trwać przez co najmniej 4-5 tygodni. Jeżeli po pięciu tygodniach leczenia nasilenie objawów choroby zwiększyło się lub nie zmieniło się, należy zasięgnąć porady lekarza.
Leczenie zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu:
6 tabletek na dobę przez pierwsze 4 dni, a następnie 4 tabletki na dobę przez kolejne 3 dni.
Leczenie powinno być krótkotrwałe. Jeżeli objawy szybko nie ustępują, należy wykonać badanie proktologiczne i leczenie dostosować do jego wyniku. Jeżeli po siedmiu dniach leczenia nasilenie objawów choroby zwiększyło się lub nie zmieniło się, należy zasięgnąć porady lekarza.
Nie stosować większej niż zalecana dawka leku.
W przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu, należy pamiętać, że terapia lekiem Diosminex jest tylko objawowa i powinna być krótkotrwała. Jeżeli dolegliwości nie ustępują, należy przeprowadzić badanie u lekarza proktologa, który wybierze odpowiednią metodę leczenia. Przyjmowanie tego leku w leczeniu objawowym w przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu nie wyklucza podawania innych leków doodbytniczo.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Diosminex
Objawy:
Nie odnotowano żadnego przypadku przedawkowania.
Przedawkowanie może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wymioty i nudności. W przypadku zastosowania bardzo dużych dawek może wystąpić biegunka.
Leczenie:
W przypadku przedawkowania należy przeprowadzić klasyczne postępowanie medyczne, tzn. wywołanie wymiotów, płukanie żołądka, podanie węgla aktywnego oraz w dalszym etapie postępowanie objawowe, w tym częste monitorowanie czynności życiowych i ścisłą obserwację pacjenta.
Pominięcie przyjęcia leku Diosminex
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie przyjmowania leku Diosminex
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
W przypadku zaburzeń krążenia żylnego w kończynach dolnych, działanie terapeutyczne leku Diosminex można zwiększyć poprzez odpowiedni tryb życia:
- unikanie ekspozycji słonecznej;
- unikanie przebywania w pozycji stojącej przez dłuższy czas;
- utrzymanie odpowiedniej wagi ciała;
- noszenie specjalnych pończoch.
Kiedy nie stosować leku Diosminex:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Lek Diosminex a inne leki:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Diosmina może zwiększać stężenie we krwi i obniżać wydalanie:
- metronidazolu (lek o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwpierwotniakowym);
- diklofenaku (lek przeciwbólowy i przeciwzapalny)
- feksofenadyny (lek przeciwhistaminowy)
- warfaryny (lek przeciwzakrzepowy)
- karbamazepiny (lek przeciwpadaczkowy)
Diosminex z jedzeniem i piciem:
Lek należy przyjmować podczas posiłków.
Dzieci i młodzież
Badania dotyczące interakcji z innymi produktami leczniczymi wykonano tylko u dorosłych.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania leku Diosminex podczas ciąży.
Ciąża
Przed zastosowaniem leku Diosminex podczas ciąży lub w przypadku gdy pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania tego leku należy zasięgnąć porady lekarza.
Karmienie piersią
Z powodu braku odpowiednich badań dotyczących przenikania leku do mleka kobiet karmiących piersią, zaleca się unikanie karmienia piersią podczas stosowania leku Diosminex.
Nie można wykluczyć zagrożenia dla dziecka karmionego piersią.
Lek Diosminex nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Diosminex nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych.
Diosminex zawiera laktozę
Diosminex zawiera laktozę jednowodną i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy,
Diosminex zawiera żółcień pomarańczową (E 110)
Diosminex zawiera lak żółcieni pomarańczowej (E 110), który może powodować reakcje alergiczne.
Diosminex zawiera sód
Diosminex zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na jedną tabletkę, to znaczy produkt uznaje się za „wolny od sodu”.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Po zastosowaniu diosminy mogą wystąpić następujące objawy niepożądane:
Rzadko (dotyczy mniej niż 1 na 1 000 osób): biegunka, niestrawność, nudności, wymioty, zawroty głowy, ból głowy, złe samopoczucie, wysypka, świąd, pokrzywka.
W przypadku łagodnych działań niepożądanych dotyczących żołądka i jelit, oraz zaburzeń neurowegetatywnych (np. wzmożony niepokój, przyśpieszone bicie serca, nadmierna potliwość, lękliwość) nie jest wymagane odstawienie leku.
Przechowywanie:
- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i blistrze po napisie: „Termin ważności” lub „EXP”. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.