Leczenie objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła.
Co zawiera lek INALDIN Gardło– skład:
1,5 mg/ml benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum)
Dawkowanie - jak stosować INALDIN Gardło:
Dawkowanie
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
od 4 do 8 dawek aerozolu (zawierają od 1,02 do 2,04 miligramów benzydaminy chlorowodorku, co odpowiada od 0,91 do 1,82 miligramów benzydaminy) od 2 do 6 razy na dobę; nie częściej niż co 1,5 – 3 godziny.
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat
4 dawki aerozolu (zawierają 1,02 miligramów benzydaminy chlorowodorku, co odpowiada 0,91 miligramów benzydaminy) od 2 do 6 razy na dobę, nie częściej niż co 1,5 – 3 godziny.
Dzieci w wieku poniżej 6 lat
1 dawka aerozolu na 4 kg masy ciała (zawiera 0,26 miligramów benzydaminy chlorowodorku, co odpowiada 0,23 miligramów benzydaminy na 4 kg masy ciała) od 2 do 6 razy na dobę, nie częściej niż co 1,5 – 3 godziny. Jednorazowo nie należy stosować więcej niż 4 dawki (zawierają 1,02 miligramów benzydaminy chlorowodorku, co odpowiada 0,91 miligramów benzydaminy).
Osoby w podeszłym wieku
Brak specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania. Nie ma konieczności zmiany dawkowania.
Leczenie nie może przekraczać 7 dni.
Sposób podawania
Podanie dogardłowe.
Ustawić końcówkę dozownika w pozycji poziomej. Jeśli produkt stosuje się po raz pierwszy, trzymając butelkę w pozycji pionowej, należy mocno nacisnąć dozownik kciukiem bądź palcem wskazującym. Czynność należy powtórzyć 5 razy w celu uzyskania prawidłowego rozpylania. Jeśli lek stosuje się po raz kolejny, dozownik należy nacisnąć 2 razy. Następnie należy skierować końcówkę dozownika do jamy ustnej i nacisnąć dozownik.
Przeciwwskazania / Kiedy nie stosować leku INALDIN Gardło?
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Należy unikać kontaktu produktu z oczami.
U niewielu pacjentów może wystąpić owrzodzenie policzków lub gardła spowodowane przez ciężką chorobę. Dlatego pacjenci, u których objawy nasilą się lub nie ustąpią w ciągu 3 dni, lub u których wystąpi gorączka lub inne objawy, muszą zasięgnąć odpowiedniej porady lekarza lub dentysty.
Długotrwałe stosowanie leku może wywoływać reakcje alergiczne. Jeśli to nastąpi, należy przerwać stosowanie produktu leczniczego i skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej terapii.
Nie zaleca się stosowania benzydaminy w przypadku nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy lub inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Należy zachować ostrożność u pacjentów z astmą oskrzelową lub chorobami alergicznymi w wywiadzie, ponieważ u tych osób może wystąpić skurcz oskrzeli.
Ten produkt leczniczy zawiera metylu parahydroksybenzoesan (E 218) (patrz punkt 2), który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Ten produkt leczniczy zawiera 81,40 mg alkoholu (etanolu) w każdym mililitrze co odpowiada 13,84 mg / 0,17 ml (jedna dawka). Zawartość etanolu w jednej dawce (0,17 ml) tego produktu jest równoważna mniej niż 0,4 ml piwa lub 0,2 ml wina. Niewielka ilość alkoholu w tym produkcie nie spowoduje żadnych zauważalnych skutków.
Ten produkt leczniczy zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w jednej dawce (0,17 ml), to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Działania niepożądane:
Zaburzenia układu immunologicznego
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).– reakcje anafilaktyczne, reakcje nadwrażliwości
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
Bardzo rzadko (< 1/10 000)– skurcz krtani
Zaburzenie żołądka i jelit
Rzadko(≥ 1/10 000 do < 1/1000) – pieczenie i suchość w jamie ustnej
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Niezbyt często (≥ 1/1000 do < 1/100) – nadwrażliwość na światło
Bardzo rzadko (< 1/10 000) – obrzęk naczynioruchowy
Wkrótce po przyjęciu leku może wystąpić uczucie drętwienia lub pieczenia w jamie ustnej lub gardle. Taka reakcja jest związana z normalnym działaniem leku i ustępuje po krótkim czasie. W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić nudności lub wymioty, które są wywołane przez odruch podrażnienia gardła, związany z przyjęciem leku. Objawy te ustępują samoistnie po przerwaniu przyjmowania leku.
Przedawkowanie:
Bardzo rzadko zgłaszano objawy przedawkowania, takie jak pobudzenie, drgawki, pocenie się, ataksja, drżenie i wymioty po doustnym przyjęciu benzydaminy w dawkach znacznie większych niż zalecane. W przypadku ostrego przedawkowania możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Należy opróżnić żołądek wywołując wymioty lub wykonując płukanie żołądka, a następnie uważnie obserwować pacjenta i zapewnić mu opiekę. Konieczne jest odpowiednie nawodnienie pacjenta.
Przechowywanie / Okres ważności:
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30ºC
3 lata.
Okres ważności po pierwszym użyciu: 160 dni.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.